הדרך להיות יפה ללא אכזריות

דקה אחרי שרכשתי ערימה של מוצרי איפור וטיפוח בכל רחבי הרשת, עלה בדעתי לשאול – מה עם ידידותיות לבעלי חיים?
אז התחלתי לבדוק, ולזוועתי הרבה הסתבר לי רוב החברות שאת מוצריהן רכשתי מעורבות בצורה זו או אחרת בניסויים בבעלי חיים.

טוב, את הנעשה אין להשיב, אז לפחות אנסה להיות זהירה יותר בפעם הבאה. החלטתי לברר פעם אחת ולתמיד אילו חברות מבצעות ניסויים בבעלי חיים ואלו לא.
כבר כמה זמן אני משתעשעת ברעיון לנסות את מי הפנים של קלרינס. בנוסף, שמעתי גם רבות ונצורות על הפריימר שלהם. אז הלכתי לשאול את גוגל. הקישור הראשון שהעליתי בחכתי היה כתבה על קלרינס, ואיך כבר ב-1987 הם הכריזו שהם לא מבצעים ניסויים בבעלי חיים. מעולה! הם מהטובים!
אבל אז המשכתי הלאה ומצאתי רשימה של תנו לחיות לחיות, ובה כל חברות הקוסמטיקה שמבצעות ניסויים, והנה – הפלא ופלא – קלרינס מופיעה ברשימה הזאת.
אז מה נכון? קלרינס מבצעת או לא מבצעת?
לפי הרשימה הזאת – לוריאל מבצעת ניסויים בבעלי חיים. אבל במקום אחר היא מופיעה ברשימת אלו שלא מבצעות ניסויים.
האכזבה הכי גדולה עבורי הייתה חברת אסתי לאודר, ששנים הייתי בטוחה שאיתם לא צריך לדאוג – הם לא מבצעים ניסויים בבעלי חיים. אבל לפתע אני רואה שהם מופיעים ברשימות החברות שמבצעות ניסויים. מסתבר שלפני שנתיים הם החליטו לעבור לצד האפל. כנ"ל לגבי ל'וריאל, וקליניק, שלתומי סברתי שהם בסדר. מסתבר שכבר לא.
עוד הפתעה לרעה: חברת ל'אוקסיטאן – שנראה כאילו הם ממש חזק בקטע אורגני, בריא, וטבעי, מופיעה ברשימת החברות המנסות. צרפתים צבועים שכמותם.
ניסיתי להבין מה קורה. כשנכנסתי קצת יותר לעובי הקורה, הסתבר שרוב חברות הקוסמטיקה הגדולות, מנסות גם מנסות. בנוסף – חברות הבת של חברות אלו, גם מוחזקות כמנסות, מכיון שחברת האם שלהן מנסה.
מעניין מה כל כך קריטי עבור חברות קוסמטיקה, עד שאפילו כיום, בזמנים בהם אנשים מתחילים להיות מודעים לנושא רווחת בעלי החיים, זה לא טריויאלי בכלל שחברת קוסמטיקה תפסיק לבצע ניסויים בבעלי חיים. לא רק זה – אלא שחברות שעד היום נודעו בכך שהן בעניין השמירה על החי, התחילו לנסות על בעלי חיים. או חברות שנראה על פניו, לי לפחות, שיש להן אג'נדה של טבע – כמו ל'אוקסיטן, ונוטרוג'ינה. איך קרה שחברות שבמשך שנים רבות נחשבו לחברות "טובות", פתאום עברו שוב אל הצד האפל?
מסתבר שבכל אשמים הסינים. החוק הסיני מחייב חברות קוסמטיקה שמשווקות בתחומה, לבצע ניסויים בבעלי חיים. זה נשמע מטורף, ביחוד כאשר במקומות אחרים בעולם, כמו באירופה, ועוד מעט בישראל למשל, אוסרים על ניסויים בבעלי חיים.
אז חברות הקוסמטיקה הגדולות בוחרות לרקוד על שתי החתונות: מוצרים שמשווקים בסין מבוססים על ניסויים שנעשו בבעלי חיים. מוצרים שמשווקים בשאר העולם מוחזקים ככאלו שפיתוחם לא כלל ניסויים בבעלי חיים.
אז איך אפשר לדעת?
קודם כל כנראה שיש כאן הרבה גווני אפור. חלק מהחברות מנסות חלק מהמוצרים, בחלק מהמקומות בעולם. חלק רק בודקות, או משתמשות בתוצרים של בעלי חיים, כמו דבש או שיער. כנראה שניתן להניח מראש שעם מדובר בחברת קוסמטיקה גדולה ומפורסמת, רוב הסיכויים שהיא מעורבת בצורה זאת או אחרת בביצוע ניסויים בבעלי חיים. אם במידה ומדובר במוצרים עצמם, או בחומרי הגלם מהם הם מיוצרים. זה משאיר אותנו עם חברות קטנות, מקומיות, עם אג'נדה מאד ברורה, כמו אנטונים האמריקאית, מאלי, או חברות ישראליות כמו אהבה, אנה לוטן, ג'ייד וכו'.
וזה גורם לי לחשוב – עד כמה האג'נדה שלנו מבוססת על סבל של בעלי חיים. אנחנו אוכלים את הבשר שלהם, אנחנו מתבשמים ומתייפים על חשבונם – אפילו סתם להתייפיף לא יכול לעבור בלי שנגרום סבל למישהו. זה די מרעיש.
בינתיים החלטתי שלהבא אשתדל להיות יותר זהירה, ואבדוק טוב לפני שאני קונה. גם אם הכל נראה "טבעי" ו-"ממוחזר" יש סיכוי שאיזה ארנב אומלל אכל אותה, ואני לא רוצה להיות חלק מזה יותר. וחוץ מזה, הצטרפתי לדף יפות ללא אכזריות בפייסבוק. יש שם רשימה שמתעדכנת כל הזמן.
למידע נוסף:
המותגים של לוראל: http://www.loreal.com/brands/brands-homepage.aspx
המותגים של אסתי לאודר: http://www.elcompanies.com/pages/our-brands.aspx
עמדת לואראל לגבי ניסויים בבעלי חיים:
עמדת אסתי לאודר לגבי ניסויים בבעלי חיים:

http://www.elcompanies.com/pages/our-brands.aspx
At The Estée Lauder Companies, the safety of our consumers is our highest priority. We utilize the latest advances in non-animal safety testing and human volunteer testing to deliver products of the highest safety and quality to our consumers. We do not test our products or ingredients on animals, or ask others to test on our behalf, except where required by law. We are proud that we were one of the first cosmetic companies to establish that cosmetic safety can be demonstrated by non‐animal testing methods. There are, however, still some countries that believe they need to conduct or require animal testing in order to validate the safety of cosmetic ingredients or products. Our Company and all of our brands remain dedicated to the elimination of animal testing on all cosmetic products and ingredients worldwide. We believe that animal testing should not be needed to validate safety of cosmetic products or ingredients and we are encouraging the use of alternatives and the elimination of such animal testing globally.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *